مادر و کودک

آموزش نحوه صحیح شیردادن به نوزاد + 7 نکته مهم شیردهی کودک

شیردهی به نوزاد

آیا با نحوه شیردادن به نوزاد (روش صحیح شیر دادن به نوزاد) آشنا هستید و تمامی نکات مربوط به آن را می‌دانید؟ همان‌طور که شما هم می‌دانید، مهم‌ترین تغذیه برای نوزادان، شیر مادر است. شیردادن صحیح و با رعایت اصول و قاعده درست می‌تواند در سلامت و رشد کودک تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. شاید فکر کنید که شیردادن به نوزاد کار سختی نیست و به‌راحتی می‌توان آن را انجام داد، اما تجربه شیرین، شیردهی به کودک در بعضی از مواقع به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد.

باتوجه‌به اهمیت شیردهی به نوزاد در این مقاله تصمیم گرفتیم تا به طور کامل در خصوص نحوه شیردادن به نوزاد صحبت کنیم و شما را با تمامی تکنیک‌های آن آشنا کنیم.

باید توجه داشت که همه نوزادان به یک شیوه گرسنگی نشان نمی‌دهند و این وظیفه پدر و مادر است که به فرزند خود توجه کنند و مواظب تغذیه او باشند. در ادامه به نحوه شیردادن به کودک را به طور کامل به شما آموزش می‌دهیم.

روش صحیح شیردادن به نوزاد

 آموزش شیر دادن به نوزاد

نحوه شیردهی به نوزاد (طرز صحیح شیر دادن به نوزاد) نکات بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

قراردادن صحیح نوک پستان در دهان کودک:

اولین و شاید مهم‌ترین نکته در نحوه شیردادن به کودک، قراردادن صحیح نوک سینه در دهان کودک است. برای انجام صحیح این کار کافی است تا مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • قبل از شروع به شیردادن، اطمینان حاصل کنید که محیط شما برای این عمل آماده و مناسب است. محیط باید حس آرامش و امنیت را به کودک القا کند.
 • مادر سینه خود را به شکلی بگیرد که چهار انگشت زیر و انگشت شست او بالای سینه قرار داشته باشد برای این کار میتونید از بالشت شیردهی و لوازم کمکی شیردهی کمک بگیرید.
 • با دست دیگر کودک را در موقعیتی قرار دهید که به‌راحتی بتواند از سینه مادر شیر بخورد و تسلط کافی داشته باشد.
 • بدن کودک را باید نزدیک به بدن خود نگه دارید.
 • مادر دست‌های خود را به سمت نوک سینه نزدیک کند و سعی کند با استفاده از نوک سینه لب بالایی کودک را تحریک کند با انجام این کار کودک دهان خود را به‌صورت نیمه‌باز قرار می‌دهد. در چنین شرایطی مادر باید تمامی نوک سینه به همراه قسمتی از هاله آن را در دهان کودک قرار دهد.
 • مادر مراقب باشد که کودک تمامی سینه را در دهان فرونکند تا مجاری کودک کاملاً باز باشد.

مطالعه بیشتر: لیست وسایل سفر با بچه چیست؟

نحوه صحیح شیردادن به نوزاد

شیردادن به نوزاد (نحوه صحیح شیر دادن به نوزاد) می‌تواند در حالات مختلفی صورت بگیرد و به تطابق با نیازها و شرایط خاص نوزاد بستگی دارد. در ادامه به برخی از حالت‌های مختلف شیردادن به نوزاد اشاره می‌کنیم:

 • نحوه شیر دادن به نوزاد در روش بغل‌گرفتن: یک روش محبوب و مؤثر برای تغذیه نوزاد است. در این روش مادر با کودک خود ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کند. در روش شیردادن به نوزاد در حالت نشسته، نوزاد در آغوش مادر یا پرورش‌دهنده قرار می‌گیرد و شیر از طریق نوک پستان به دهان او می‌رسد.
 • نحوه شیردادن به نوزاد به روش گهواره یا زیر بازو: این روش شیردادن به نوزاد برای مادرانی مناسب است که دچار انسداد مجازی شیر هستند و یا دارای کودک دوقلو هستند. نحوه شیردادن به نوزاد در روش گهواره‌ای به این صورت است که مادر در حالت نشسته قرار می‌گیرد و سپس با دست خودسر نوزاد را نگه می‌دارد و مادر با همان دست بدن و پای نوزاد را زیر بغل و بازوی خود قرار می‌دهد.

 آموزش شیردادن به نوزاد

 • نحوه شیر دادن به نوزاد در حالت خوابیده: این روش شیردادن به نوزاد برای مادرهایی مناسب است که سزارین شده‌اند و جای بخیه آن‌ها را اذیت می‌کند. البته مادرهایی که سینه‌های بزرگی دارند و یا مایل هستند در هنگام شیردادن استراحت کنند از این روش می‌توانند استفاده کنند. نحوه شیردادن به نوزاد در حالت خوابیده به این صورت است که بدن و سر نوزاد باید در امتداد یک مسیر مستقیم قرار بگیرد و صورت او روبه سینه مادر باشد.

البته روش‌های دیگری مانند روش گهواره ضربدری، توپ فوتبال آمریکایی و. نیز وجود دارد که شما می‌توانید با این روش به نوزاد خود شیر دهید.

در بالا با نحوه شیر دادن به نوزاد (طریقه صحیح شیر دادن به نوزاد) با روش‌های مختلف و همچنین نحوه قراردادن سینه در دهان کودک آشنا شدید. اما نحوه شیردهی به نوزاد مستلزم رعایت برخی نکات است که در ادامه به طور مختصر به آن‌ها اشاره شده است:

مطالعه بیشتر: روروک چیست؟ بررسی مزایا، معایب و عوارض استفاده روروئک کودک

نکات مهم در هنگام شیردهی به کودک

 1. قبل از هر چیز، مطمئن شوید که محیط شما برای شیردادن به نوزاد آماده و مناسب است. محیط باید آرامش و امنیت را به کودک القا کند.
 2. پیش از شروع به شیردادن، مطمئن شوید که نوزاد احساس راحتی دارد.
 3. یکی از چیزهای مهم در شیردادن به نوزاد، پیداکردن موقعیت مناسب برای هر دوی شماست. معمولاً موقعیت نشسته یا نیمه نشسته بهترین گزینه‌ها هستند.
 4. سینه را به‌آرامی و به سمت دهان نوزاد ببرید. اگر نوزاد شما دهان را باز نکند کمی صبر داشته باشید.
 5. شیردادن را با حرکات آهسته و ملایم انجام دهید. این کمک می‌کند تا نوزاد راحتی بیشتری حس کند.
 6. حین شیردادن، با نوزاد خود تعامل کنید. به او حرف بزنید و از این فرصت برای ایجاد ارتباط احساسی استفاده کنید.
 7. گاهی اوقات نوزاد شما ممکن است خسته شود یا نتواند به‌درستی شیر بنوشد. در این صورت، مکان را تغییر دهید و دوباره تلاش کنید.

آموزش شیردادن به کودک

 چگونه تشخیص دهیم نوزاد گرسنه است؟

قبل از شروع صحبت در خصوص نحوه شیردهی به نوزاد، اجازه دهید تا به شما بگوییم چگونه گرسنگی فرزند خود را تشخیص دهید. در روزهای ابتدای تولد، نوزادان نیاز دارند تا به‌صورت منظم تغذیه شوند. علائم گرسنگی نوزاد در این دوره ممکن است به شکل‌های مختلفی نشان داده شود. در ادامه به برخی از علائم گرسنگی کودک اشاره شده است:

 • نوزاد ممکن است دهان خود را به شکل فراوانی ترشح دهد یا دست خود را به دهان ببرد.
 • ممکن است به‌صورت شدید گریه کند یا صدایی برای جلب‌توجه انجام دهد.
 • وقتی نوزاد گرسنه است، ممکن است سرخود را در جستجوی سینه یا بطری بچرخاند.
 • نوزاد در زمان گرسنگی سعی می‌کند تا دست‌های خود را به سمت سینه مادر ببرد.
 • پوست نوزاد ممکن است در زمان گرسنگی تغییر رنگ دهد. معمولاً در زمان گرسنگی رنگ آن‌ها کمی زرد می‌شود.

اگر میخواهید با لوازم کمک شیردهی بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد میکنیم به صفحه خرید لوازم کمک شیردهی مراجعه کنید.

سخن پایانی:

در این مقاله به طور کامل در خصوص آموزش شیردادن به کودک (Breastfeeding baby) و روش صحیح شیردادن به نوزاد صحبت کردیم. شیردادن به نوزاد یک تجربه خوب و ارتباط نزدیک با نوزاد شما را فراهم می‌کند. با دنبال‌کردن مراحل مذکور و توجه به جزئیات، می‌توانید این تجربه را به بهترین شکل ممکن برای خود و نوزادتان داشته باشید. در صورت داشتن مشکلات یا سؤالاتی در مورد نحوه شیردادن به نوزاد، هیچ تردیدی در مشاوره با پزشک یا متخصص نداشته باشید چرا که آن‌ها می‌توانند شما را راهنمایی کرده و اطمینان حاصل کنند که نوزاد شما در وضعیت سلامتی مناسبی قرار دارد.

برخی از سوالات رایج :

نکات مهم در هنگام شیردهی به کودک چیست ؟

محیط باید آرامش و امنیت را به کودک القا کند / مطمئن شوید که نوزاد احساس راحتی دارد / معمولاً موقعیت نشسته یا نیمه نشسته بهترین گزینه‌ها هستند / اگر نوزاد شما دهان را باز نکند کمی صبر داشته باشید. / شیردادن را با حرکات آهسته و ملایم انجام دهید / حین شیردادن، با نوزاد خود تعامل کنید

نحوه صحیح شیردادن به نوزاد چگونه است ؟

یک روش محبوب و مؤثر برای تغذیه نوزاد روش بغل گرفتن است / روش گهواره یا زیر بازو روش دیگر شیر دادن است / در حالت خوابیده هم سومین روش شیر دادن به نوزاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *